Enake možnosti za vse – že zdaj izvajamo številne ukrepe
V Lidlu Slovenija tako v podjetju kot v dobavni verigi aktivno spodbujamo enakopravnost. Prepričani smo, da enake možnosti in raznolikost pomenijo temelje uspešnega, trajnostno usmerjenega podjetja, kar smo jasno zapisali tudi v Temeljnih načelih družbe in Kodeksu ravnanja.
Že leta 2016 smo osnovali iniciativo Lidija, s katero omogočamo lažji prehod žensk na vodstvene položaje. Lidija je naša zaveza za podpiranje temeljnih vrednot raznolikosti in vključenosti žensk, zato želimo zagotoviti, da se zastopanost žensk na najvišjih ravneh v našem poslovanju nenehno povečuje.
Kaj konkretno pomenijo enake možnosti za vse?
- Povečanje deleža žensk na vodstvenih položajih: Naš cilj je spodbuditi več žensk, da zasedejo položaje v srednjem in visokem menedžmentu. Velik izziv pri tem za moške in ženske je usklajevanje družinskega in poklicnega življenja. Zato Skupina Lidl svoje zaposlene aktivno informira o različnih možnostih organizacije časa v nosečnosti ter med porodniškim in starševskim dopustom.
- Enake poklicne možnosti za vse zaposlene: Naša enotna struktura plač temelji na objektivnih merilih, kot so delovne izkušnje, strokovno znanje in spretnosti. Zagotavljamo tudi enake možnosti usposabljanja in izobraževanja.
- Zaupniki za vse zaposlene: Zaposlenim so za pogovor o delu, tudi za pritožbe v zvezi z razlikovanjem in enakimi možnostmi, na voljo nepristranski in neodvisni zaupniki. Vsem zaposlenim nudimo tudi možnost brezplačnega anonimnega psihološkega svetovanja zunanjega strokovnjaka, na katerega se lahko obrnejo v primeru zasebnih težav, vprašanj ali težkih situacij .
- Enake možnosti tudi v naših dobavnih verigah: V okviru naše podjetniške odgovornosti se tudi v Lidlovih dobavnih verigah zavzemamo za enakopravnost in enake možnosti. Poslovne partnerje z vsega sveta zavezujemo k zagotavljanju enakih možnosti ter o tem obveščamo v naši Zavezi h korporativni dolžnosti skrbnega ravnanja na področju človekovih pravic in okoljevarstva pri nabavi izdelkov.
- Interne raziskave: S sodelavkami na vodstvenih položajih v upravi, prodaji in skladišču smo izvedli interno raziskavo v obliki fokusnih skupin. Na podlagi ugotovitev smo zasnovali prve ukrepe za boljšo prehodnost Lidlovk na vodstvene položaje.
- Možnost dela od doma: Za zaposlene, kjer delovni proces to omogoča, smo uvedli možnost dela od doma. Ta ukrep se je med zaposlenimi izkazal za enega najbolj priljubljenih, saj omogoča lažje usklajevanje poklicnih in zasebnih obveznosti.
- Zaposlitveni oglasi v ženski obliki: že dve leti zapored v mesecu marcu vse zaposlitvene oglase naslavljamo v ženski obliki. S tem želimo spodbujati enakost in premakniti dosedanje stanje generične uporabe moške slovnične oblike.
Skupina Lidl s podpisom pobude Organizacije združenih narodov (OZN) podpira zagotavljanje enakih možnosti
- Želimo povečevati delež žensk v srednjem in visokem menedžmentu.
- Osredotočamo se na enotno strukturo plač, ki temelji na objektivnih merilih, kot so delovne izkušnje, strokovno znanje in spretnosti.
- Tudi naše poslovne partnerje v dobavni verigi zavezujemo k zagotavljanju enakih možnosti.
- V Lidlu Slovenija od leta 2016 v okviru iniciative Lidija spodbujamo ženske, da zasedejo položaje v srednjem in visokem menedžmentu.